Alkohol: Det er ikke altid sjovt, når unge drikker

druk. Det er ikke alle unge, der kan styre det, når de drikker alkohol. 32.000 unge danskere drikker på en måde, der gør, at det går ud over deres øvrige liv.
druk. Det er ikke alle unge, der kan styre det, når de drikker alkohol. 32.000 unge danskere drikker på en måde, der gør, at det går ud over deres øvrige liv.
Lyt til artiklen

I disse uger er der fokus på danske unges alkoholforbrug, som ifølge en nylig undersøgelse ligger i top i Europa. De fleste unge drikker formentlig gladelig videre trods formaninger.

Men det er ikke altid kun sjovt, når unge drikker, siger Trine Ry, strategisk udviklingschef i Lænke-ambulatorierne, som er et alkoholbehandlingstilbud, der tilbydes gratis til borgerne i en række kommuner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her