Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

For mange ryger, men politikerne er uenige om, hvordan vi stopper

Arkivfoto Miriam Dalsgaard
Arkivfoto Miriam Dalsgaard

I Danmark ryger hver femte af alle, der er fyldt 15 år. Det tal har ikke rykket sig ud af flækken de seneste 7 år, viste en stort opslået undersøgelse i sidste uge. I dag kommer endnu en nedslående nyhed for antirygerne: Danmark er det land i Europa, der har de næstlaveste cigaretpriser målt i forhold til forbrugerpriserne generelt. Eksperterne taler som med én mund: Priserne skal stige væsentligt, hvis flere skal holde op med at ryge, og færre børn og unge skal begynde.

Det er en række partier i Folketingets røde blok enige i.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle
Der er mange grænseoverskridende måder at blive såkaldt cancelleret på. Men her i 2026 viser det sig, at der er mindst lige så mange måder at få et comeback på. Hvad var det, #metoo satte i gang, og har vi glemt det? I podcasten 'Den Levende' undersøger Eva Eistrup og Lotte Folke, hvordan man gør comeback. De kigger nærmere på Johnny Depp, Martin Brygmann, Naser Khader, Peter Aalbæk og flere. Hvad skal der til for at komme tilbage i manegen i 2026, og hvis hjælp skal man have?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her