Lars Igum Rasmussenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Lars Igum Rasmussenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Amerikanske medier er gået i breaking news, fordi præsident Donald Trump planlægger at forbyde smagsstoffer i e-cigaretter. Flere end 450 amerikanere lider af uforklarlige lungelidelser, seks er døde og alle har røget e-cigaretter.

Slut med kanel, jordbær og chokolade: Donald Trump overrasker og vil forbyde smage i e-cigaretter

På få måneder er mere end 450 amerikanere ramt af mystisk lungelidelser og seks er døde. Alle røg e-cigaretter.  Foto: Guillem Sartorio/Ritzau Scanpix
På få måneder er mere end 450 amerikanere ramt af mystisk lungelidelser og seks er døde. Alle røg e-cigaretter. Foto: Guillem Sartorio/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De amerikanske sundhedsmyndigheder kæmper i disse uger med at opklare, hvorfor mindst 33 stater har rapporteret om udbrud af mystiske lungelidelser.

Flere end 450 amerikanere, der ellers intet fejlede heraf mange unge, har været indlagt, og mindst seks er til nu døde.

Lars Igum Rasmussenhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her