Med lavt niveau af D-vitamin er der dobbelt så høj risiko for at blive hårdere ramt af covid-19, viser studie.

Lavt niveau af D-vitamin kan give alvorligere coronaforløb

Foto: Marius Renner
Foto: Marius Renner
Lyt til artiklen

Niveauet af D-vitamin spiller en rolle for, hvor alvorligt et forløb med covid-19 man får.

Det viser et studie, som forskere fra Statens Serum Institut (SSI) og Harvard University står bag. Det skriver SSI i en pressemeddelelse.

Således blev borgere med et lavt niveau af D-vitamin hårdere ramt af virussen end borgere, der havde et tilstrækkeligt niveau af vitaminet.

Ifølge Anders Hviid, der er professor på SSI og en af forskerne bag studiet, bør resultatet ikke tages som en opfordring til at begynde at tage høje doser D-vitamin.

»Vores resultater understøtter, at vi skal sørge for at have optimale vitamin D-niveauer, som Sundhedsstyrelsen anbefaler. Hverken mere eller mindre«, siger han i pressemeddelelsen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at børn over 4 år og voksne tager et dagligt tilskud på 5-10 mikrogram D-vitamin i perioden fra oktober til april. Det skyldes, at solen er den vigtigste kilde til D-vitamin. Men i vinterhalvåret danner vi på vores breddegrader ikke D-vitamin i huden.

Nogle grupper – eksempelvis gravide, små børn og personer med mørk hud – anbefales at tage D-vitamin-tilskud året rundt.

Studiet baserer sig på blodprøver fra Danmarks Nationale Blodbank, coronaovervågningsdata fra SSI og data fra det danske landspatientregister.

I studiet skelner forskerne mellem forskellige sværhedsgrader af coronasmitte.

Den mildeste var, at man ikke blev indlagt, mens den mest alvorlige var dødeligt udfald. Derimellem var, om man blev indlagt på hospitalet, og om man kom på en intensivafdeling.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her