Bente Klarlund svarer på spørgsmål fra læserne. Denne gang handler det om, hvad hvilepulsen egentlig er udtryk for.

Klarlunds brevkasse: Er der en sammenhæng mellem god kondition og lav hvilepuls?

Bevægelsesmønsteret er vigtigt, når man løber. Unødvendige bevægelser under løbet koster ekstra energi. Derfor kan det være en fordel at være lidt stiv i leddene. Foto: Emma Sejersen
Bevægelsesmønsteret er vigtigt, når man løber. Unødvendige bevægelser under løbet koster ekstra energi. Derfor kan det være en fordel at være lidt stiv i leddene. Foto: Emma Sejersen
Lyt til artiklen

Er der en sammenhæng mellem god kondition og lav hvilepuls?

Anja: Jeg er meget glad for at løbe langt og træner langdistance på et løbehold. Som forberedelse til et maraton har vi fået at vide, at vi som en ret stor del af løbeprogrammet skal træne ved den hastighed, vi gerne vil løbe selve maratondistancen på. Det undrer mig, for jeg troede, det vigtigste var at træne ved høj intensitet. Kan du forklare?

Bente Klarlund Pedersen: En god løbeøkonomi forbedrer din præstation. Ideen er, at du kan forbedre din løbeøkonomi, hvis du træner lange stræk ved den hastighed, du gerne vil løbe dit maraton. Lad mig bruge dit spørgsmål til at fortælle om begrebet løbeøkonomi.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her