Klarlund: Danskere kunne have godt af at smile lidt mere

Lyt til artiklen

Maggie er ny forsker i vores laboratorium. Hun kommer fra Canada. Da vi for nylig småsludrede til et arrangement, spurgte jeg, på hvilken måde hun synes danskere og canadiere er forskellige.

Jeg regnede vel med, at hun ville sige, at vi her til lands er mere joviale, sjove og herligt uformelle. Men i stedet pointerede hun, at danskerne er meget reserverede. Hun sagde ikke uhøflige og uvenlige, men det var vist det, hun mente. Maggie gav eksempler fra supermarkedet: Man hilser ikke på hinanden, og man falder ikke i snak, når man står i køen. Og ved kasseapparatet kan man ikke engang regne med at blive hilst på, endsige set på, og der er ingen, der hjælper med varerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her