Klarlund: Hormonplastre kan give en lille øget risiko for brystkræft

RISIKO. Man kommer ikke uden om, at der er en lille øget risiko for brystkræft ved hormonbehandling, især hvis man får hormoner i mange år.
RISIKO. Man kommer ikke uden om, at der er en lille øget risiko for brystkræft ved hormonbehandling, især hvis man får hormoner i mange år.
Lyt til artiklen

Anna Petersen:

Jeg er 69 år og har det fint – klarer mig uden medicin af nogen art. Jeg har i de seneste cirka 15 år brugt hormonplaster Evo-Conti og været glad for det. Min læge har advaret mig kraftigt mod at fortsætte og vil antagelig ikke udskrive mere til mig.

I min familie har der ikke været tilfælde af brystkræft, hvorimod tarmkræft har ramt min søster og flere i min mors familie. Jeg har forsøgt at trappe ned og har det rimeligt med et halvt plaster to gange ugentligt, men vil nødigt undvære det helt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her