Undersøgelse dokumenterer, at størstedelen af gymnasieelever bruger kunstig intelligens i en grad, som de selv betragter som snyd. En gave til skolens åndsfyrster, mener minister.

»Alle er blevet taget lidt på sengen«: Ny undersøgelse afslører udbredt snyd på landets gymnasier

Illustration: Rasmus Vendrup / Originalfoto: Mik Eskestad
Illustration: Rasmus Vendrup / Originalfoto: Mik Eskestad

Der har været en del debat om, hvor ofte og hvor meget gymnasieelever tyr til kunstig intelligens, når de laver lektier og skriver opgaver.

En ny rapport fra Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) tegner nu et portræt af den første gymnasieårgang, der har haft ai-værktøjer til rådighed i stort set hele deres gymnasietid.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det var den største sabotagemission siden Anden Verdenskrig.⁠ Fire år senere florerer konspirationsteorierne stadig.⁠ ⁠ Dyk med ned på 80 meters dybde og se, hvordan sabotagen af den enorme Nord Stream-gaslinje menes at have været udført. ⁠ ⁠ Og følg de spor, der førte til anholdelsen af foreløbig to af de mistænkte sabotører. De nægter sig begge skyldige. ⁠

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her