Hvem er Danmarks bedste lærer? Jon er et »naturtalent«

Leg. Når eleverne i 1. a på Lindevangskolen på Frederiksberg skal lære at bøje navneord sammen med dansklærer Jon Andersen, så sker det gennem leg. Først når de griber bamsen, må de bøje ordene.
Leg. Når eleverne i 1. a på Lindevangskolen på Frederiksberg skal lære at bøje navneord sammen med dansklærer Jon Andersen, så sker det gennem leg. Først når de griber bamsen, må de bøje ordene.
Lyt til artiklen

Kaj fra Kaj og Andrea flyver gennem klasselokalet. Said griber den. »En fodbold«, siger han: »En fodbold, fodbolden, flere fodbolde, alle fodboldene«, remser han op og kaster bamsen tilbage til læreren, Jon Andersen. »Flot Said. Er der andre, der vil prøve«, spørger Jon.

SÅDAN GØR DU Indstil din kandidat til Politikens Undervisningspris

En skov af hænder ryger i vejret. Alle vil være med i legen. »Ta’ mig! Ta’ mig!«.

Bamsen ender hos Camille, som krammer Kaj og bøjer ’araberhest’.

DANMARKS BEDSTE LÆRER FÅR 75.000 KRONER »Et sammensat navneord, meget flot«, roser Jon og fortsætter legen, så alle børnene i 1. a på Lindevangskolen på Frederiksberg kan prøve at bøje et navneord. Ikke alle klarer øvelsen fejlfrit, og Jon må hjælpe lidt på vej. »Det er faktisk øvelser på 2.-klasse-niveau«, forklarer Jon Andersen, som efter 15 minutter med Kaj-legen har aktiveret børnene i grupper, så de kan træne staveøvelser med hinanden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her