Blå blok står fast: Karakterræs er lige for drenge og piger

drenge. »Vi har tænkt på det her, og vi mener, at det kan virke motiverende på mange drenge med optagelsesprøver«, siger undervisningsordfører Merete Riisager (LA).
drenge. »Vi har tænkt på det her, og vi mener, at det kan virke motiverende på mange drenge med optagelsesprøver«, siger undervisningsordfører Merete Riisager (LA).
Lyt til artiklen

Politikerne på den blå fløj vil ikke ændre mening om karakterkrav i gymnasiet på mindst 4, selv om ny analyse viser, at et krav om karakteren 4 i snit i dansk og matematik vil gå hårdest ud over drengene.

»Jeg er ikke nervøs for en skævvridning. Vi er ikke optaget af køn, men af kvalitet. Vi vil gerne sende et klart signal om, at hvis man ønsker at komme i gymnasiet, er der nogle krav og forventninger, som man skal leve op til, uanset om man er dreng eller pige«, siger Venstres ordfører for videregående uddannelser, Esben Lunde Larsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her