Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Formanden for Danmarks Lærerforening, Gordon Ørskov Madsen, siger, at det faglige ikke må undergraves af frygt. Men hvordan kan det undgås, når lærere trues på livet?

Lærerformand: Vi viser heller ikke pornofilm, når vi underviser i pornoens frigivelse

Gordons Ørskov Madsen, formand Danmarks Lærerforening, siger at trusler skal meldes til politiet og lover opbakning, hvis lærere udsættes for det.. Foto: Valdemar Ren/POLFOTO
Gordons Ørskov Madsen, formand Danmarks Lærerforening, siger at trusler skal meldes til politiet og lover opbakning, hvis lærere udsættes for det.. Foto: Valdemar Ren/POLFOTO
Lyt til artiklen

Ville du som lærer selv vise Muhammed-tegningerne i undervisningen?

»Ja, det ville jeg gøre i nogle tilfælde. Men jeg ville meget præcist og nøje vurdere, om det var hensigtsmæssigt i den klasse, jeg underviste i. Det hænger sammen med, at jeg som lærer skal vurdere, hvordan jeg bedst opfylder de mål, der er for undervisningen«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her