Regeringen henviser til Reformkommissionen for at begrunde universitetsreformen og ønsket om kortere kandidatuddannelser. Her fortæller to af kommissionens medlemmer om baggrunden for reformen.

Arkitekterne bag udskældt kandidatforslag forklarer sig: Vi foreslår ikke at komprimere to år til ét

Landets studerende skal vænne sig til, at mange uddannelser bliver forkortet med et år.  Foto: Miriam Dalsgaard
Landets studerende skal vænne sig til, at mange uddannelser bliver forkortet med et år. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

’Forberedt på fremtiden’. Sådan lyder overskriften på helsidesannoncer, som de tre regeringspartier i samlet flok har indrykket i flere medier. Under overskriften er der et billede af tre smilende studerende på vej til studierne. En kort tekst over billedet fortæller det, som regeringen gerne vil fremhæve om forslaget til den universitetsreform, der netop er blevet præsenteret. »Vi vil løfte kvaliteten, så de studerende får bedre og mere fleksible uddannelser«, står der blandt andet.

Så løftede regeringen sløret for kandidatreformen og fremtidens universitetsuddannelser

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her