Elev på musikhøjskole: »Jeg har altid tænkt på, at jeg skulle noget med musik«

Samvær. Højskolen opfylder til fulde Marie Louise Takibo Kaspersens behov for at lave musik og være sammen med andre mennesker.
Samvær. Højskolen opfylder til fulde Marie Louise Takibo Kaspersens behov for at lave musik og være sammen med andre mennesker.
Lyt til artiklen

Marie Louise Takibo Kaspersen, 19 år og student fra Silkeborg Gymnasium.

Hvorfor har du valgt at tage på Den Rytmiske Højskole?

»Det er et miks af, at jeg tog direkte på gymnasiet og havde lidt overvejet den der tanke om efterskole, men det blev sgu aldrig rigtig til noget. Jeg elsker at være megasocial, og jeg har altid spillet rigtig, rigtig meget musik. Så jeg så højskolen som endnu en mulighed for at udfordre mig selv på et musikalsk plan sammen med en masse andre forskellige mennesker, som jeg bliver vildt inspireret af«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her