Året er 2030. Virkeligheden er ikke, som vi kender den i dag. Og derfor må vi også uddanne os anderledes. Nye uddannelser må opstå, mens andre vil blive overflødige. Og andre igen må omstille sig radikalt for at tilpasse sig den fremtidige virkeligheds udfordringer.
Vi har bedt to fremtidsforskere tage et kig i krystalkuglen for at se, hvilke kompetencer fremtidens uddannelsessystem skal sætte i højsædet for at imødekomme samfundets krav i 2030.
»Fremtiden byder på store teknologiske forandringer. Vi vil se digital teknologi og kunstig intelligens blive en del af alting. Som den største selvfølgelighed«, siger Jannick B. Pedersen, der er fremtidsforsker og medstifter af konsulentvirksomheden Dare Disrupt.
»Det betyder, at mange manuelle jobs vil forsvinde i fremtiden, og at vi skal fremover i langt højere grad lære at samarbejde med de nye digitale systemer. Det bliver et spørgsmål om, at lære at udnytte sine kreative evner i samarbejde med maskinerne«.
