Hvor racistisk har man lov til at være i ytringsfrihedens navn?

Voldtægt. Der er ingen grund til at normalisere racisme hverken i Danmark eller Indien. Eller hvad?
Voldtægt. Der er ingen grund til at normalisere racisme hverken i Danmark eller Indien. Eller hvad?
Lyt til artiklen

Den 23. oktober 2014 blev der afholdt en duel om det amerikanske midtvejsvalg i Landstingssalen i Folketinget mellem USA-analytikeren Annegrete Felter Rasmussen fra Washington DC og folketingsmedlem Søren Pind fra Venstre.

David S. Miller, der er grundlægger af og tidligere formand for Democrats Abroad i Danmark, rejste sig op, da salen var åbnet for debat, og sagde, at han havde utroligt svært ved at acceptere, at der blev brugt udtrykket ’iIlegale indvandrere’ i amerikansk kontekst, og bad oplægsholderne om at bruge begrebet ’undocumented immigrants’ i stedet for. Han forklarede, at det ikke er uden betydning, hvilket udtryk man bruger, fordi sprogbrugen også skaber virkeligheden, og man skulle være forsigtig med at kalde mennesker for illegale. Han følte, at det er krænkende at kalde sine medmennesker illegale.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her