Legalisering af hash er en meget dårlig idé

Ryger. Der er flere gode grunde til at kæmpe imod Københavns Kommunes forslag om en delvis legalisering af hash, skriver Rasmus Jarlov (K).
Ryger. Der er flere gode grunde til at kæmpe imod Københavns Kommunes forslag om en delvis legalisering af hash, skriver Rasmus Jarlov (K).
Lyt til artiklen

Hippiernes gamle drøm om at legalisere hash samler tilsyneladende flere og flere tilhængere i øjeblikket.

Det er ikke et overraskende synspunkt fra den yderste venstrefløj med base på Christiania. Men det har været overraskende at se en socialdemokratisk overborgmester i København gøre det til sit vigtigste projekt for byen. Og endnu mere overraskende er det, at legalisering af stoffer i øjeblikket også virker til at være den vigtigste liberale mærkesag i Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her