Danskernes forhold til dyrevelfærd og dyresex er hyklerisk

Lyt til artiklen

Man skal til borgermøde i Thyborøn for at finde en mere ligegyldig debat end pr-minister Dan Jørgensens nye yndlingsemne: dyresex. Personligt har min reaktion været stilfærdigt, men alligevel kraftfuldt, at banke panden i skærmen på min bærbare og undlade at skrive ét ord om den klistrende populistiske, rasende absurde og fuldkommen ligegyldige snak om forbud mod dyresex. Men nuvel. Danskernes hykleriske feel good-anti-sex-med-gris-og-eller-hund-kampagne fortjener alligevel at få et par ord med på vejen.

I Fakta falder danskerne i glubsk grådighed over hinanden for at købe hakket gris af landmanden, der afliver griseunger ved at slynge dem ned i et stenhårdt betongulv, og vi slikker os om munden, når vi i køen på McDonald’s glæder os til at kunne dyppe friturestegte knuste småkyllinger ned i en P-nummersovs med flere kemikalier end drikkevandet i en indisk fabriksby.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her