Kriminelle udlændinge skal ikke smides ud - de skal resocialiseres

Tegning: Per Marquard Otzen
Tegning: Per Marquard Otzen
Lyt til artiklen

»Jeg har to børn her. Hele min familie bor her. Min far og mine søskende bor her. Det er jo ikke muligt at finde et tredje land til mig. Hvad skal man sige? Vi har en kriminel her, som vi gerne vil udvise, vil I modtage ham? Alle lande siger selvfølgelig nej«. Sådan forklarede en indsat, lad os kalde ham for Bilal, sin situation som udvisningsdømt.

Han er straffet for overtrædelse af narkotikalovgivningen. Han har boet i Danmark i 26 år og taler glimrende dansk. Han har to børn, der er født og opvokset i Danmark. Selv om Bilal er udvist af Danmark for bestandigt efter endt straf, er problemet, at der ikke er noget land at udvise ham til. Som Bilal præcist formulerer det: Hvem vil modtage en kriminel? Og man kan heller ikke sende ham retur til oprindelseslandet. Bilal tilhører en forfulgt befolkningsgruppe. Han må derfor opholde sig i Danmark på det, man betegner som tålt ophold. LÆS OGSÅSkal kriminelle straffes hårdere? Udlændinge personer som Bilal, der i en straffesag er dømt til udvisning efter afsoning, skal ikke søges resocialiseret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her