Joe Biden overtager ansvaret som leder for den frie verden i en tid, hvor Mellemøsten står i brand, og nære allierede som Saudi-Arabien og Tyrkiet er presset i bund.

Professor i globale studier: »Mellemøsten er vores nærområde, og det nærområde brænder. Det bør være her, at vi lægger vores største diplomatiske indsats«

USA er svækket og har vist vigende interesse i Mellemøsten de seneste år. Israels diplomater har derfor søgt nye venner og etableret officielle diplomatiske forbindelser til De Forenede Arabiske Emirater. Arkivfoto Ahmad Gharabli
USA er svækket og har vist vigende interesse i Mellemøsten de seneste år. Israels diplomater har derfor søgt nye venner og etableret officielle diplomatiske forbindelser til De Forenede Arabiske Emirater. Arkivfoto Ahmad Gharabli
Lyt til artiklen

Mellemøsten er nok den region i verden, der sukker mest efter positiv forandring.

Saudi-Arabien og Iran bekriger hinanden. Yemen, Libyen og Syrien ligger i ruiner efter lange borgerkrige. Irak og Libanon vånder sig under dysfunktionelle regeringer og sammenbrudt infrastruktur. Økonomisk krise og devaluering plager Libanon, Syrien og Tyrkiet, mens de unge i Tunesien - den positive historie efter de arabiske opstande - er begyndt at flygte i både over Middelhavet på jagt efter liv og muligheder i Europa som så mange andre. Coronapandemien har bare ganget miseren med to.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her