Kina årelader Taiwans økonomi i et forsøg på at få regeringen til at makke ret. Et nyt ølforbud rummer to principielle debatter – en, som primært angår taiwanerne, og en, som angår os alle sammen.
Korrespondent:Der er grænser for, hvor hårdt Kina kan trække sanktionerne op, før det gør mest ondt på dem selv
Kina har indført importforbud mod en række taiwanske øl- og whiskymærker, blandt andet Taiwan Beer, specialbryggeriet Taihu og Kavalan. Taiwanerne reagerer i trods ved at skåle i 'frihedsøl', her på bar i Taipei. Foto: Sebastian Stryhn Kjeldtoft
Lyt til artiklen
Henter...
I sidste weekend skålede taiwanerne ikke bare i øl. De skålede i FRIHEDS-øl!
Årsagen var, at Kina fredag indførte et importforbud mod blandt andet Taiwan Beer, øens største ølbryggeri. Taiwanerne reagerede, som mennesker har det med at gøre, når de føler sig udsat for en lille uretfærdighed: i trods.
Vil du lytte med?
Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.