Når Tyskland lørdag slukker landets sidste atomkraftværker, er det en sejr for partiet De Grønne, forklarer den tyske politiker Rasmus Andresen, der afviser, at atomkraft kan afhjælpe energikrisen.

Tyskland slukker for atomkraften: »Vi skal gøre som i Danmark og satse på innovative og kloge løsninger«

Når Tyskland lørdag afkobler kernereaktorerne Isar 2 i delstaten Bayern, Neckarwestheim i Baden-Württemberg og Emsland i Niedersachsen, er det endegyldigt slut med atomkraft i nabolandet. Foto: Ina Fassbender/Ritzau Scanpix
Når Tyskland lørdag afkobler kernereaktorerne Isar 2 i delstaten Bayern, Neckarwestheim i Baden-Württemberg og Emsland i Niedersachsen, er det endegyldigt slut med atomkraft i nabolandet. Foto: Ina Fassbender/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Trods historisk høje energipriser og udbredt usikkerhed om den europæiske energiforsyning tager Tyskland lørdag endegyldigt afsked med atomkraften, når landets tre sidste atomkraftværker lukkes ned.

Mens 52 procent af den tyske befolkning ifølge en ny meningsmåling mener, at det er en forkert beslutning at lukke kraftværkerne, insisterer den tyske regering med miljøpartiet De Grønne på at udfase atomkraften. Den omstridte energiform kan ikke forsvares fra et grønt standpunkt og er ikke løsningen på landets aktuelle udfordringer, mener Rasmus Andresen, der er EU-parlamentariker for De Grønne og en del af regeringspartiets ledelsesorgan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her