I Vesten lever en fejlagtig forestilling om, at migranter, der sælger sex, er blevet tvunget ind i branchen af skumle bagmænd. Det spænder ben for, at vi kan forholde os til de sexsælgende migranter på en måde, der gavner både dem og os, mener migrationsforsker Sine Planbech, der er aktuel med bogen ’Global Sex’.

»Det er ikke uoplyste kvinder. De regner nøje på, hvor og hvordan de kan få mest ud af at sælge den vare, de har, som jo er sex«

Sine Plambech sammen med  forsker i migration og sexarbejde. Hun interviewes om sin nye bog global sex
Vivian er fra Nigeria og en af kvinderne i Sines forskning Foto: Nichlas Pollier
Sine Plambech sammen med forsker i migration og sexarbejde. Hun interviewes om sin nye bog global sex Vivian er fra Nigeria og en af kvinderne i Sines forskning Foto: Nichlas Pollier
Lyt til artiklen

Dan Jørgensen, minister for udviklingssamarbejde, har i denne ugeværet i Nigeria for at hjælpe landet med at »forebygge menneskehandel«. Med sig havde han 5 millioner kroner, der ifølge Udenrigsministeriet bl.a. skal gå til »oplysningskampagner, herunder informationsvideoer og radioindlæg, særligt målrettet grupper, som er udsatte ift. menneskehandel«.

Forsker Sine Plambech, som er aktuel med bogen ’Global Sex’, der bygger på 20 års forskning i migration og sexarbejde, ryster på hovedet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her