En advokat fik et honorar på 3,3 millioner kroner for at hjælpe en tidligere minister, der blev afhørt i et kvarter i kommission. Skandale? Helt sikkert, men advokaten er symptom på større problem.

Chefredaktøren: Synes du et honorar på 3 millioner kroner for en birolle-advokat i skattesagen er en skandale? Det bliver værre endnu

Illustration Rasmus Vendrup
Illustration Rasmus Vendrup
Lyt til artiklen

Formelt gjorde advokaten intet forkert. Han passede sit arbejde, og som han forleden fortalte til denne avis: »Jeg er meget pligtopfyldende«.

Det tør svagt antydes. Selv den person, der modtog advokatens bistand, SF’s forhenværende skatteminister Jonas Dahl, erklærer sig i dag ’overrasket’ over den grundige hjælp, han har fået af sin juridiske bisidder i Skattekommissionen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her