Dansk er en vigtig forudsætning for at deltage samfundet, både på arbejdsmarkedet og i fritidslivet. Derfor er det helt afgørende for integrationen af flygtninge og indvandrere samt de udenlandske medarbejdere, der kommer til Danmark for at arbejde, at vi ser nærmere på, hvordan vi kan forbedre den nuværende danskundervisning.
Med trepartsaftalen om voksen- og efteruddannelse blev det i september sidste år besluttet at nedsætte et tværministerielt samarbejde, der skulle se på udfordringer i danskundervisningen. Nu er arbejdet påbegyndt, og i Dansk Arbejdsgiverforening har vi tre ønsker til, hvordan danskuddannelsen kan forbedres.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

