Det er kutyme at gøre en slags status efter 100 dage i et nyt job. Men helt så mange behøver man ikke i verdens største naturorganisation for at konstatere, at vi som verdenssamfund skal gøre en helt ekstraordinær indsats, hvis vi skal nå at vende klima- og naturkrisen inden 2030.
Vi kan alle se, at det haster. Vi ser klimarelaterede naturkatastrofer ske hyppigere og hyppigere. Vi oplever, hvordan sommerfuglene bliver sjældnere gæster i vores haver, og hvordan iltsvind og overudnyttelse kvæler livet under havoverfladen. Torsk, ål og stenbidere er nu sjældenheder i de danske farvande.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
