Debatindlæg afKatrine Hviid Hansen

Kampagneformand I Liberal Alliances Ungdom

Det er ikke feministisk at ignorere kvinders psykiske vold mod hinanden. Det er bare uansvarligt.

Kampagneformand I Liberal Alliances Ungdom: Det er på tide, vi kollektivt siger fra over for samfundets 'girls will be girls'-attitude

Lyt til artiklen

I mange år har vi gjort op med ideen om, at ’boys will be boys’. Vi taler åbent om giftig maskulinitet og om, hvordan vold og grænseoverskridende adfærd ikke må undskyldes med køn. Men mens fokus har ligget på drengenes adfærd, har vi kvinder i høj grad glemt at rette blikket indad mod de piger og kvinder, der udøver psykisk vold mod hinanden.

Som ung kvinde har jeg utallige gange været vidne til, hvordan grænseoverskridelser kvinder imellem bliver affejet som ’pigefnidder’ eller ’drama’. Jeg har hørt om veninders tøj, der blev ødelagt i jalousi. Om tandbørster dyppet i toilettet. Om private billeder, der blev delt som hævn efter et venskabsbrud. Adfærd, der i virkeligheden er dybt grænseoverskridende, og som ofte har karakter af psykisk vold, men som samfundet stadig trivialiserer, fordi det foregår mellem kvinder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her