I mange år har vi gjort op med ideen om, at ’boys will be boys’. Vi taler åbent om giftig maskulinitet og om, hvordan vold og grænseoverskridende adfærd ikke må undskyldes med køn. Men mens fokus har ligget på drengenes adfærd, har vi kvinder i høj grad glemt at rette blikket indad mod de piger og kvinder, der udøver psykisk vold mod hinanden.
Som ung kvinde har jeg utallige gange været vidne til, hvordan grænseoverskridelser kvinder imellem bliver affejet som ’pigefnidder’ eller ’drama’. Jeg har hørt om veninders tøj, der blev ødelagt i jalousi. Om tandbørster dyppet i toilettet. Om private billeder, der blev delt som hævn efter et venskabsbrud. Adfærd, der i virkeligheden er dybt grænseoverskridende, og som ofte har karakter af psykisk vold, men som samfundet stadig trivialiserer, fordi det foregår mellem kvinder.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
