Så sent som i december lod det til, at stortingsvalget i Norge allerede var afgjort. De borgerlige i blå blok havde et klart forspring i meningsmålingerne, mens det socialdemokratiske Arbeiderpartiet var på vej mod en rekordlav tilslutning på blot 15 procent.
Og ondt skulle blive værre for Arbeiderpartiet. Internt i partiet arbejdede kræfter på at få udskiftet statsminister Jonas Gahr Støre, som stod i spidsen for en regering, som også bestod af Senterpartiet, der gerne har stået stærkt i landdistrikterne. Regeringen var upopulær, det samme var Støre, og den opgave, der ventede inden valget, virkede nærmest uoverkommelig.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

