I et stort opslag i Politiken 20.9. går forfatter Knud Romer til angreb på dem, han ser som spydspidserne i den »åndelige oprustning«, som statsminister Mette Frederiksen har efterspurgt: Morten Dahlin, Ida Auken, Kristian Ditlev Jensen, Christoffer Emil Bruun, Aminata Corr Thrane samt undertegnede. Særligt tages min netop udgivne bog ’De grænseløse’ under kærlig og brutal behandling, hvilket er et glædeligt livstegn fra en forfatter, der engang var et lysende udtryk for sin generations talent.
Det er længe siden. I dag er Knud Romer at finde i en kolonihave, hvor han med sine egne ord sidder uduelig og nytteløs med en sjus i hånden. Man hører et svagt ekko af Halfdan Rasmussens pacifistiske antihelt, reserven blandt reserver, der som bekendt med kruspersille skrev verdens mindste heltekvad.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
