Retten i Lyngby har i en dom netop afgjort, at den finder PET-chefens orientering af flere af partilederne i Folketinget om varetægtsfængslingen af daværende FE-chef Lars Findsen for »usand og dermed retsstridig og krænkende«. Det udstiller endnu engang myndighedernes katastrofale håndtering af FE-sagen.
Retten i Lyngbys afgørelse skal ses i sammenhæng med, at retten i forvejen havde afvist, at der var grundlag for at afskære bevisførelsen efter en særlig regel i retsplejeloven, der omhandler blandt andet hensynet til statens sikkerhed og dens forhold til fremmede magter. Når myndighederne ikke længere så at sige kan gemme sig bag den bestemmelse, vil en undladelse af at stille op og belyse sagen fra deres perspektiv kunne tillægges processuel skadevirkning. Derfor kommer det anklagemyndigheden og PET til skade, at de ikke har foranstaltet nogen vidneførelse.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
