Hvis en borger oplever, at en kommune træffer en forkert eller ulovlig afgørelse i vedkommendes sag, kan han eller hun klage til Ankestyrelsen, som skal være den uafhængige myndighed, der sikrer borgernes retssikkerhed. Ankestyrelsen vurderer så, om afgørelsen vitterlig er ulovlig.
Problemet er, at når Ankestyrelsen har modtaget flere klager i sager, der ligner hinanden, skal de udstede en såkaldt ’principmeddelelse’, som kommunerne skal rette sig efter. I den proces får kommunernes overordnede interesseorganisation – Kommunernes Landsforening (KL) – lov til at påvirke principmeddelelsen og lov til at påvirke afgørelsen, selv om den handler om potentielle ulovligheder begået af lige netop kommunerne selv.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
