Debatindlæg afkristian von hornsleth

billedkunstner

Tidligere blev det anset for at være cool og vigtigt at skabe ny, spændende kunst. I dag handler det primært om, hvor stort et marked man har, og hvor meget man kan sælge. Bare spørg mig.

I dag handler alt om, hvor meget man kan sælge. Bare spørg mig

Lyt til artiklen

Hvorfor føler jeg, at billedkunsten ikke længere har den samme betydning i samfundet, som den havde før i tiden? Er det kun, fordi jeg er blevet lidt ældre og er ude af trit med den verserende fælles bevidsthed, eller har jeg muligvis en pointe?

Gennem hele kunsthistorien har billedkunsten været under angreb. Figurative malerier og skulpturer er igen og igen blevet udfordret, afløst og omdefineret. Fra hulemalerier og egyptiske friser til renæssancens oliemalerier har kunsten aldrig stået stille. Den er konstant blevet konfronteret med nye teknikker, nye idéer og nye måder at forstå verden på.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her