Chef for skuespilleruddannelsen i Odense Jacob Moth-Poulsen savner teaterdebat i Danmark. Enig. Det er godt, når vi taler om, hvad teater kan og skal. Og de punkter, han nævner, synes jeg bestemt, der er grund til at debattere.
Jacob mener, vi kunne lære meget af tysk teater. Her analyserer man samtiden, mens vi i dansk teater »inviterer mange forskellige stemmer« ind, så den »overordnede retning bliver utydelig«. Med fare for at generalisere lige så meget den modsatte vej må jeg tilstå, at jeg synes, en del af tysk teater – fra engang at have været drivende for vores forståelse af scenekunstens potentiale – langt hen ad vejen er gået i stå.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.