Debatindlæg afMiranda Dagsson

Bünyamin Simsek, Tina French Nielsen og Susanne Crawley Larsen, formand for Danske Skoleelever, rådmand for Børn og Unge (V), Aarhus Kommune, rådmand for Skoleforvaltningen (V), Aalborg kommune, og rådmand for Børn og unge-forvaltningen (R), Odense kommune

Skolereformen giver gode muligheder for mere elevdemokrati

Lyt til artiklen

Det kan være farligt at bilde sig ind, at demokrati kommer af sig selv. Da Danmark under Anden Verdenskrig havde været besat af tyskerne, var det gennem benhårdt arbejde i landets frivillige foreninger, lokalsamfund og – ikke mindst – skoler, at man fik genopbygget den tro på fremtiden og demokratiet, som ellers havde været underkuet.

Det er det arbejde, som vores tillidsfulde samfund i dag bygger på. Men det er et fundament, som er udfordret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her