En pengeko er en forretningsenhed, der genererer et så stabilt og højt cash flow ind i en virksomhed, at det overskydende kan bruges andre steder i organisationen. Sådan en pengeko er derfor god at have. Og tilsvarende dum at skræmme væk.
Men det er akkurat, hvad Dagpengekommissionen med sine tre lækkede forslag til et revideret dagpengesystem ser ud til at ville. Alle de tre modeller, som kommissionen arbejder på, betyder, at den månedlige dagpengeydelse sættes ned, mod at dækningsperioden til gengæld bliver længere. Man vælger at redde dem, der falder ud, mens man forringer incitamentet for overhovedet at træde ind for de mange.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
