Mens bolden ruller på de franske fodboldbaner, og skandalerne ruller i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), knokler tusindvis af migrantarbejdere under forfærdelige forhold for at gøre den stenrige oliestat Qatar klar som værtsland for VM i fodbold i 2022.
6 år er der gået, siden den nu afsatte Fifa-præsident Sepp Blatter annoncerede, at verdens rigeste land skal arrangere VM i fodbold. En beslutning, der har vakt lige dele opsigt og opstandelse blandt fodboldfans, fordi Qatar for det første ikke har særlig meget græs, for det andet har sommertemperaturer på over 50 grader, og for det tredje hverken har tilskuere eller fodboldspillere af betydning. Så hvad skal verdens største fodboldfest dér?
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.


