Forleden så jeg, at Lars Løkke var kommet til at kalde sig selv 'head of state', da han holdt en tale på Harvard University i USA. Mon ikke det var en fejl. Jeg tror godt, at Løkke ved, at den titel retteligt tilfalder hendes Majestæt Dronningen.
Alligevel er det svært ikke at se den lille fortalelse som et ironisk symbol på statsministerens nuværende situation. Han siger, han leder vores land, men reelt er han ikke i stand til at regere. Afstanden mellem statsministerens selviscenesættelse og virkelighedens verden er meget lang.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.



