I sidste uge havde Anne-Marie Vestergaard, der er cand.mag. i litteraturhistorie og filosofi og debattør på den stærkt højreorienterede netavis Folkets Avis, en kronik i Berlingske, hvor hun skriver om Janne Tellers forfatterskab, især ungdomsfortællingerne ’Intet’ og ’Hvis der var krig i Norden’.
Teller beskæftiger sig i sit forfatterskab med eksistentielle og etiske spørgsmål, heriblandt ondskab, meningsløshed og krig. ’Hvis der var krig i Norden’ er en opfordring til den unge læser i Norden om at forestille sig, hvordan det ville opleves at være flygtning fra Norden, hvis der var krig heroppe. Fortællingen er altså en litterær opfordring til at leve sig ind i flygtningetilværelsen og dermed skabe empati med de mange børn og unge, der i dag flygter fra krig.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
