Debatindlæg afAnne Sofie Allarp

Forfatter og radiovært, Radio24syv

Anne Sofie Allarp: Man bliver hverken en bedre eller ringere feminist af at blive bundet

Lyt til artiklen

Debattør Katrine Blauenfeldt kan godt lide at blive domineret i sengen, og det har hun skrevet et indlæg om. Den bærende tese synes at være, at det at dyrke BDSM ikke gør hende til en dårlig feminist, og at det at kunne kommunikere grænser og overlade kontrollen til andre måske ovenikøbet gør hende til en bedre feminist.

Men spørgsmålet om om man kan være masochist og feminist samtidig, beror jo på den vildfarelse, der har sneget sig ind i dele af venstrefløjen og kvindebevægelsen, nemlig, at feminismen er en lovreligion og et kald, der kræver opofrelse og studier af 'den sande lære'.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her