Debatindlæg afKresten Lune Nielsen

Cand.scient.pol. og tidligere fodboldspiller

Lige så højt jeg elskede fodbold, lige så meget var jeg overbevist om, at homoseksualitet ikke kunne forenes med mine præstationer på fodboldbanen.

Tidligere amatør-fodboldspiller: Jeg kom først ud af skabet, da jeg lagde støvlerne på hylden

Lyt til artiklen

Fodboldspilleren Viktor Fischer er blevet hyldet som en helt, fordi han sagde fra overfor homofobiske sange, der i den seneste superligarunde er blevet sunget af både OB- og Brøndby-fans.

Desværre repræsenterer episoderne ikke enkeltstående tilfælde. Smædesangene er udtryk for en usund skik, der har været en indgroet del af fodboldkulturen i mange år. En kultur der hersker blandt både unge og voksne. På både tribune og fodboldbane. Og på både amatørplan og professionelt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her