Valgkampen er i gang. Og mens politikerne har travlt med skræmmekampagner og ultimative krav, bruger vi de sociale medier til at diskutere politik. Stemningen er håbefuld, men også farvet af, at vi som vælgere ikke rigtig stoler på politikerne – som om vi ikke tør afgive vores stemme før til allersidst. Vi vil ikke deltage i mudderkastning, vi vil ikke kravle med politikerne op i ultimative træer, og vi er ikke til fals for dum populisme.
Jeg savner Poul Schlüter, der sagde, at ideologi er noget bras. Politisk lederskab handler ikke om at male verdenen blå eller rød, men om at række ud til hinanden for at finde løsninger på fælles udfordringer. Med Schlüter som bagtæppe savner jeg en kerne i dansk politik, der har fokus på klimaet, innovation og udvikling af vores velfærdssamfund.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
