Debatindlæg afMaria Kaare Petersson

cand. pæd. i pædagogisk psykologi, underviser i pædagogik på Københavns Professionshøjskole

Samtale mellem pædagogisk personale er en væsentlig del af arbejdet, så det skal der sættes tid af til.

Privat snak og kaffe er forbudt for nogle pædagoger, men: Hvis pædagogerne formår at hygge sig, er det en god ting - også for børnene

Lyt til artiklen

Det handler om børnene. Selvfølgelig gør det det. Kerneopgaven for pædagogisk personale ligger i at rette omsorg, samtale og opmærksomhed mod børnene og ikke mod kollegerne.

Der er en tendens til, at flere institutioner rundtomkring i landet er begyndt at få regler om pædagogernes sociale adfærd og fokus. Der er tale om et decideret forbud mod at tale privat med kolleger i arbejdstiden – og desuden ingen kaffe. Det sender tilsyneladende et forkert signal til forældrene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her