For nylig stod min partileder, Anders Samuelsen, i ’Debatten’ på DR 2 og erklærede den liberale værdikamp stendød. Han pegede på Venstre som gerningsmænd til mordet. Men Samuelsen – og andre i Liberal Alliance (LA) – har misforstået noget. Det er LA selv, der har ansvaret for, at den liberale værdikamp er så godt som død. Det er LA selv, der har slået værdikampen ihjel.
For at få partiet og den liberale værdikamp på fode igen er det nødvendigt at handle drastisk. Derfor vil jeg på trods af mit medlemskab af LA stemme blankt ved det kommende folketingsvalg, og jeg opfordrer andre til at gøre det samme.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
