Debatindlæg afRasmus Bech

Journalist

Er det overhovedet muligt at bevare det danske sprog? Eller kommer vi til at tale mere og mere engelsk? Statsministeren er bekymret. Og det er jeg også.

Rasmus Bech: H.C. Andersen var en star, en rigtig storyteller, som vi dag ville hilse med en high five

Lyt til artiklen

Well, nu er solen stået op og gået ned otte gange, siden vor statsminister besteg Folketingets talerstol og i sin åbningstale til den politiske sæson efterlyste det gode gamle Danmark, hvor det ikke er risky business at drive en jordbærbod med en cigaræske som kasseapparat. Og hvor hr. og fru Thormodsen forstår, hvad der tales om, når de hører om nyt fra Copenhagen Business School og Danish School of Education.

Mette Frederiksen fra 2019-versionen af cigarsorterer Thorvald Staunings gamle arbejderparti er bekymret for nationens fremtid, sagde hun. For den fælles tillid, der har båret den danske hverdag – og lidt mere spagt udtrykte hun også bekymring for, at vort sprog er truet af en stadig tiltagende fremmedgørelse med engelske ord, so to speak.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her