Debatindlæg afTinne Hjersing Knudsen

Radiovært

Når debatten falder på ligestilling, går der sjældent længe, før kvinder bliver reduceret til en fødekanal.

Kvindens ældste erhverv er ligestillingskampen

Lyt til artiklen

Mange siger, at kvindens ældste erhverv er prostitution. Men da Debatten om ligestilling blev sendt på DR2 i sidste uge, stod det klart for mig, at det ikke passer. Kvindens ældste erhverv er snarere at forsøge at blive taget alvorligt, så hun kan få samme muligheder som mænd her i livet. Det har været fast arbejde i århundreder, og vi kom desværre kun længere væk fra at opnå det i løbet af de 128 minutter, Debatten varede.

De mennesker, som har brugt halve og hele liv på at forske i de kulturelle forskelle, der står i vejen for, at mænd og kvinder må det samme, var ikke inviteret med i fjernsynet. De mennesker, som kan fremlægge dokumentation for, at vi lever med nogenlunde de samme kulturelle forventninger til kønnene som for 50 år siden, var ikke inviteret med i fjernsynet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her