Efter fem år som pædagog i Oslo står kontrasten til danske institutionernes hverdag skræmmende klart.

Pædagog: I Oslo havde jeg uvurderlige oplevelser med børnene - herhjemme skriger jeg indeni over, hvor ringe vi behandler vuggestuebørn

Lyt til artiklen

Jeg flyttede hjem til Danmark sidste år efter 5 fantastiske år i Oslo, hvor jeg arbejdede som pædagog i en vuggestue.

I min afdeling var vi 3 voksne til 9 børn – mig, der er pædagog, og 2 pædagogmedhjælpere. Hold nu op hvor fik vi oplevet og lavet en masse med ungerne. Lange ture, projekter og forløb, som udsprang af deres udviklingsmæssige behov, men i den grad også af deres personlige interesser. Vi besøgte akvarier, fordi børnene snakkede meget om fisk, og fordi børnene har godt af at se dyr i levende live.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her