2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Debatindlæg afLawand H. Namo

konsulent og skribent

Jeg savner en statsminister, som er klar til at sætte hårdt mod hårdt, så også Apple og Amazon bidrager til hospitaler, børnehaver og skoler. Hvis ikke det er en opgave for en socialdemokratisk leder, hvem så?

Danmark bør tage EU's budget som gidsel, indtil skodlandene dropper deres skattely

En af de største trusler mod vores samfund er, at der findes firmaer og mennesker, der er så rige, at de kan blæse på vores skattesystem.

Herhjemme går vi årligt glip af over 5 milliarder kroner på grund af skattely. Det svarer til 12.500 flere pædagoger. Et antal, som kan tilfredsstille selv de mest rabiate medlemmer af Enhedslistens hovedbestyrelse.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her