Debatindlæg afPaul Krugman

Professor i økonomi

Der er givetvis mange forklaringer på den populistiske bølge, der truer demokratiet i den vestlige verden, men efterdønningerne fra sparepolitikken står højt på listen.

Nobelprisvinder i økonomi: 2010’ernes sparefeber har sat sig dybe og varige spor

Lyt til artiklen

For ti år siden var verden på vej ud af den værste økonomiske krise siden 1930’erne. De finansielle markeder var blevet mere stabile, men realøkonomien var stadig i en elendig forfatning, og 40 millioner europæere og nordamerikanere var arbejdsløse.

Heldigvis havde økonomerne lært meget af 1930’ernes store depression. De vidste navnlig, at en sparepolitik – nedskæringer i de offentlige udgifter med henblik på at få budgettet til at balancere – er en meget dårlig idé midt i en økonomisk krise.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her