Debatindlæg afAnne Lea Landsted

Journalist

Det havde klædt en af Danmarks rigeste mænd at vise samfundssind i stedet for at klynke.

Journalist om Bestseller-fadæse: De privilegerede har problemer med at sætte hensynet til samfundet over egne interesser, når det virkelig brænder på

Lyt til artiklen

Samfundssind er blevet det nye modeord under coronakrisen. Ifølge dansk sprognævn betyder det »at sætte hensynet til samfundet højere end egne interesser«. Det er der mange, der gør ved at udvise kreativitet som at gå ned i løn, lave mad til hjemløse eller på anden måde hjælpe med til, at samfundet ikke bryder helt sammen under nedlukningen.​​

En af Danmarks rigeste mænd, milliardær og ejer af tøjgiganten Bestseller Anders Holch Povlsen, valgte en lidt anden tilgang, nemlig at fyre 750 medarbejdere, gøre brug af regeringens hjælpepakke ved at sende yderligere 2.400 hjem med lønkompensation og lade være med at betale husleje til sine udlejere. Det fortrød han et par dage senere, da kritikken haglede ned over ham.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her