Debatindlæg afLars Qvortrup, Ane Qvortrup og Karen Wistoft

Professorer ved hhv. Syddansk og Aarhus Universitet

Hvad bilder Bettina Heltberg sig ind? Hvis der er nogen, der har slidt og slæbt under krisen, er det lærerne og pædagogerne.

Professorer: Lærerne har knoklet under krisen, Heltberg - og ikke, som du antager, drukket øl og klippet hæk

Lyt til artiklen

En gang om ugen deler Bettina Heltberg ud af sine meninger i Politiken under overskriften ’Uden filter’. I søndags (19.4.) handlede det blandt andet om det, hun kalder ’det store børneeksperiment’: lukningen af skoler og dagtilbud under coronakrisen. »Jeg har ikke hørt om andet end de tapre lærere i hele ugens løb«, skrev hun blandt andet. »Her gik de rundt og klippede hæk og ryddede op i gamle sager, drak øl og kaffe og hyggede sig svært i krisen. Pludselig skal de på arbejde«. Hvad bilder hun sig ind? ​

Forældre kan ikke holde ud at passe børn morgen, middag og aften. Så nu skal de i skole. Farvel og tak, sådan fungerer vort samfund og især vores ligestilling

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her