Debatindlæg afThomas Ravn-Pedersen og Jesper Nygård

Hhv. direktør i Verdens Bedste Nyheder og administrerende direktør i Realdania

Klodens lande har i verdensmålene opskriften, når vi efter coronakrisen skal i gang med at skabe en sundere og mere bæredygtig verden. Danmark kan vise vejen.

Danmark bør gå forrest i at skabe en bedre verden: Klodens 193 lande allerede har udarbejdet og vedtaget planen

Lyt til artiklen

Building Back better. Det kunne lyde som et reklameslogan, men det er også et begreb, man bruger i bl.a. i FN og andre organisationer, når samfund skal genopbygges efter store kriser, så de er bedre rustet i fremtiden. Første gang efter tsunamien i Det Indiske Ocean i 2004.

Verden er stadig i gang med at håndtere coronakrisen. Nu kommer arbejdet med at bygge samfundet op igen. Samtidig venter en klimakrise foran os, som forskere i årtier har forsøgt at råbe verden op om. Der har med andre ord aldrig været så meget behov for at ’building back better’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her